Vápník: stavební hmota našich kostí
Zhruba 99 % vápníku v lidském těle se nachází v kostech. Ukládá se sem za pomoci vitamínu D a K. S přibývajícími roky si organismus začne brát vápník ze zásob v kostech. Pokud ho ve stravě přijímáme málo, nedáváme mu jinou možnost. To je ale velmi nežádoucí, protože čím jsme starší, tím více je třeba se starat o pevnost kostí. Zároveň je ale dobré nezapomínat i na příjem dalších minerálních látek a vitamínů na kosti a svaly.
Na příjem vápníku by měly obzvlášť myslet ženy po menopauze. Hormonální změny u nich mohou hladinu vápníku negativně ovlivňovat, a to více než u mužů.
Jaká by měla být hladina vápníku v krvi?
Běžná hladina vápníku v krvi by se měla pohybovat mezi 2,2 a 2,6 mmol/l. Organismus ji přitom řídí hormonálně a tento proces je značně komplikovaný. Vápníku bychom neměli mít málo, ale ani moc. Ideální je stabilní a dlouhodobý příjem.
Příliš vysoká či nízká hladina vápníku v krvi vyžaduje konzultaci a dohled lékaře.
Věděli jste, že vápník se podílí na krevní srážlivosti? Strava bohatá na tuto minerální látku příznivě ovlivňuje tuto jedinečnou schopnost lidského těla.
Vápník potřebují nejen kosti
Vápník hraje klíčovou roli při srážení krve, tak zvané koagulaci. Pomáhá aktivovat faktory srážení krve, které se spolupodílí na vytvoření krevní sraženiny, a tedy například i zacelení rány. Vápník také podporuje normální energetický metabolismus a pomáhá tak našemu tělu měnit energii z jedné formy na jinou – pro nás využitelnou. I když si vápník spojujeme hlavně s kostmi a zuby, pro své fungování ho využívají i svaly. Při stimulaci svalu totiž tělo uvolní vápník a je to právě tato minerální látka, která pomáhá stahům svalových vláken. V neposlední řadě vápník podporuje i práci trávicích enzymů důležitých pro rozklad potravy a vstřebávání živin. Více se dozvíte v našem článku Vápník: Na kosti i pro podporu svalů.
Vyzkoušejte vápník z mořských zdrojů
Že jste o něm ještě neslyšeli? To je škoda. Vápník z mořských zdrojů se vyrábí z červených mořských řas. Ty do sebe dokážou absorbovat mikroprvky z moře. Díky tomu je tento typ vápníku velmi dobře vstřebatelný v lidském organismu a tím pádem má i dobrou využitelnost a bývá součástí doplňků stravy.
Vápník Aquamin pocházející z červené řasy Lithothamnium calcareum rostoucí na vulkanickém mořském dně kolem břehů Islandu se získává udržitelným procesem a přirozeně doplní zásoby kalcia v těle.
Přečtěte si i další tipy, jak tělu dodat vápník, který potřebuje, a zabránit nedostatku vápníku.
Zdroj:
https://www.wikiskripta.eu/w/Kalciofosf%C3%A1tov%C3%BD_metabolismus